HOLTER

kompendium wiedzy o zdrowiu

ABY SERCE BIŁO DŁUŻEJ – HOLTERY.

Choroby związane z układem krążenia należą do jednych z najczęstszych przyczyn zgonów Polaków. Bardzo ważną rolę w terapii chorób układu sercowo – naczyniowego spełnia diagnostyka.

Regularnie przeprowadzane badania pozwalają już we wstępnym stadium wykryć pierwsze oznaki choroby, co umożliwia wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

Specjaliści są jednomyślni – wcześnie wykryta i zdiagnozowana choroba daje duże szanse na wyleczenie, a w najgorszym razie terapia powstrzymuje jej dalszy rozwój.

W chorobach układu krążenia stosuje się cały szereg badań diagnostycznych przy użyciu nowoczesnego sprzętu i aparatury. Do najczęściej stosowanych możemy zaliczyć np. holtery, aparaty EKG, ciśnieniomierze, aparaty USG i inne. Każde z tych urządzeń spełnia inną rolę w diagnostyce, ale właśnie dzięki nim możemy uzyskać kompletny obraz stanu naszego układu sercowo – naczyniowego.

Chyba najbardziej popularnym zabiegiem diagnostycznym jest tzw. EKG. Wykonuje się je przy użyciu specjalnego aparatu np. ascard. Samo badanie pozwala na wykrycie bardzo wielu schorzeń serca. Aparat bada tzw. elektryczną czynność serca i następnie zapisuje wyniki w formie wykresu na specjalnym papierze milimetrowym.

Trochę inne zadanie i cel diagnostyczny stawiany jest przed urządzeniami typu holtery. W zależności od wersji, aparat ten może badać pracę serca lub zmiany ciśnienia. Najważniejsza rzecz - robi to w sposób ciągły Ten niewielkich rozmiarów aparat pozwala na wygodne przymocowanie do ciała badanego, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie wyników pracy układu naczyniowo – sercowego na przestrzeni całej doby.

Holtery działają tak samo podczas snu i w dzień podczas wykonywania normalnych czynności przez diagnozowanego. Trzeba wspomnieć, że aparat w żaden sposób nie krępuje ruchów, a po pewnym czasie pacjent nawet zapomina, że nosi na sobie aparat.

Wśród aparatury EKG ze względu na wysoką jakość i dokładność pomiarów można szczególnie wyróżnić urządzenia firmy ASPEL. Urządzenia te pracują nie tylko w małych gabinetach lekarskich, ale również w szpitalach i największych klinikach.